Etiketter

onsdag 25 november 2015

Lessons study 1-2

Lesson Study på temat: INSTRUKTIONER - Maria Szymkiewicz  

Syfte
- att öka och utveckla kunskaper om olika former av instruktioner
- att läsa, tolka och ha förståelse för skrivna instruktioner
- att analysera texter med instruktioner, svara på frågor (muntligt eller skriftligt)
- att utveckla lässtrategier för att förstå instruktioner, att anpassa läsningen efter textens form och innehåll
- att leda samtal och bemöta argument samt sammanfatta huvuddragen i vad som sagts
- att jämföra texter som kombinerar ord, bild, informerande texter
- att utöka sitt ordförråd och begrepp i instruktioner (nya ord/fackord)

Kunskapskrav
- visa god förståelse för texter med instruktioner
- att samtala och diskutera och framföra åsikter med underbyggda argument som för samtalen och diskussionerna framåt
- att resonera kring vilka förmågor man måste utveckla för att följa instruktioner och utföra dem korrekt

Vad som bedöms?
- lässtrategier, läsförståelse, logisk tänkande
- tolkning och resonemang kring texterna
- kritiskt tänkande, egna reflektioner om upplevelser från olika instruktioner


Lektion 1

Inledning
1. Information om vad vi kommer att arbeta med under BFL lektionen samt välkomnande av besökande lärare.
   Presentationen av syfte, kunskapskrav och vad som kommer att bedömas.

2. En fråga till alla elever: Vad är en instruktion? Fria associationer.
   Synonymer till ordet instruktion, skrivna på tavlan: undervisning, handledning, anvisning, föreskrift, order, regel, handbok, beskrivning, bruksanvisning, manual.
   Instruktioner uppmanar till en handling: Vad? Samt hur det ska göras?

3.  Eleverna får var sin text med en instruktion med bilder
    Tyst läsning



4. Gemensam genomgång av frågor som hör till texten (kan även göras även skriftligt, individuellt)
   Vid fri diskussion med alla, kan man få kamratstöd och bättre förstå instruktioner.

5. Frågan till klassen: Vilka instruktioner har ni följt? Vad har ni gjort? Byggt LEGO, lagat cykeln, kopplad in ett dataspel, tränad hunden, bakat, odlat något?
6. Utdelning av olika instruktioner, eleverna ska snabbt läsa igenom texter och gissa vilka ämnen som avser instruktionerna.
  Fråga: vilken av instruktionerna var enklast? Varför? Motivera.
 - Textilslöjd, att sy en munkjacka,
 - NO, Luft och vatten, praktiska övningar
 - Kemi, laborationsövning
 - Bild, lär dig teckna Manga, lär dig teckna kroppar
 - HKK, diska för hand, laga morotssoppa med timjan

7. Avslutande frågor, reflektion, diskussion:

- Varför behöver vi instruktioner? Svar: för att lära oss hur man ska göra saker, för att göra det bra, för att få samma resultat, för att vinna tid, för att lära oss en ny metod, för att det ska inte hända en olycka osv.

- Vad krävs för att kunna förstå en instruktion? Att kunna läsa noga, läsförståelse, att ha kunskap om begreppet, ordkunskap, att veta vad orden betyder,  KONCENTRATION, FOKUS, UPPMÄRKSAMHET,  logiskt tänkande, kreativitet, fantasi, inre bilder, bra motorik, lydighet, att göra det som står skrivet, eller som sägs, att ha stark vilja, vara envis och uthållig, att ge inte upp.

- Hur klarar du instruktioner? Känns det jobbigt? Lyssnar du noga på andra när de säger vad du ska göra? Vågar du ställa frågor om du inte förstår?

- Pedagogiska sagor: Rödluvan, Killingar och vargen, Räven och korpen




Resultat lektion 1 - Cornelia Levin Tolvhed

Eleverna under lektionens följande delmoment:
Närvarande: Vanja, Adel, Wisam, Ibrahim, Jonna, Hampus och Rayen

1. Inledning
Maria går runt och instruerar eleverna om att de inte behöver mobiler eller paddor denna lektion.

2. En fråga till alla elever: Vad är en instruktion? (Synonymer till ordet instruktion är skrivna på tavlan)   
M frågar alla elever vad de tänker när de hör ordet instruktion. Eleverna svarar det de vet. När de är färdiga går de in på ordet synonym - vad det betyder eller vad de tror att det betyder.
Ryan och Adel är ofokuserade och förstår inte riktigt. Tramsar och pratar rakt ut. Därefter går de systematiskt igenom vad de olika synonymerna betyder med exempel. Ryan och Adel sitter bredvid varandra och klarar inte av att hänga med i genomgången

M går sedan igenom vad de ska få göra under lektionen. Vanja har tagit upp sin Ipad och använder den trots vad hon blivit instruerad. Antonia är stressad och vill inte vara med utan går till Ylva för att göra engelska.

3.  Eleverna får var sin text med en instruktion med bilder (tyst läsning)

4. Gemensam genomgång av frågor som hör till texten
Maria frågar dem om de olika orden i texten. De flesta kan svara på frågorna de får (ej Ibrahim)

Den första texten är en instruktion om hur man renoverar en stol. Elverna läser högt instruktionerna och de pratar om hur man kan tolka/förstå texten. Hampus, Ryan och Adel är mycket ofokuserade och har svårt att vara tysta och följa med i genomgången. När Adel får frågan att repetera vad någon sagt kan han inte.
Eleverna får fundera kring vad de behöver förstå i instruktionen och de går igenom vilka lässtrategier man använder.
De flesta har förstått vad man ska göra och varför man gör vissa saker.
Ryan säger att han inte förstår varför bilderna är numrerade, de diskuterar i klassen och tillsammans kommer de fram till funktionen med numreringen.
Hampus kryper under bänken mitt i genomgången för att gå på toaletten. Kommer tillbaka och sätter sig på bänken. Ryan och Adel fortsätter tramsar och sitter i varandras knä.


5. Utdelning av olika instruktioner, eleverna ska snabbt läsa igenom texter och gissa vilka ämnen som avser instruktionerna.

När eleverna fått sina instruktioner ska de titta igenom dem för att sedan gissa vilket ämne det är. Maria ställer retoriska frågor om texterna.
  • texterna är instruktioner
  • eleverna talar om vad deras olika instruktioner går ut på
  
7. Avslutande frågor, reflektion, diskussion:
Vilka förmåga behöver man för att klara av denna instruktion - målmedvetenhet och en förmåga att följa instruktioner.
De talar i helklass om vilka instruktioner som är svårast att följa.

Under lektionen blir det tydligt att Ryan, Adel och Ibrahim inte förstår varför de ska läsa instruktioner. Ibrahim är lugn och sitter mest tyst och passiv. Rayan och Adels  oförmåga att ta in instruktioner gör att deras oro smittar av sig på resten av gruppen och lektionen. De övrigas lärande blir lidande av deras stök. Hampus börjar kasta pennor på Ryan.


Inför nästa lektion kom vi fram till:

  1. Fokusera på en typ av instruktion
  2. Gemensam läsning av instruktionen och samtala om hur texten är uppbyggd
  3. Låta eleverna lösa uppgiften i par


Lektion 2 - Cornelia Levin Tolvhed

1. Introduktion av lektionen och vad vi ska göra. Vi talar i helklass om instruktioner och vad som är viktigt med dessa.

2. Eleverna får ett recept och vi läser receptet gemensamt.

3. Vi pratar om vad som är typiskt med receptets struktur.

4. Instruktioner måste vara logiska. Hur ska man kunna veta vad som är logiskt och hur man ska skapa en logisk struktur?

5. Eleverna delas in i par. De får ett recept som är klippt i bitar och sedan får de sätta ihop receptet tillsammans.

6. Hur har det gått? Är recepten klara? Vad var svårt?


Resultat lektion 2 Maria Szymkiewicz


Lesson study 2  den 11.11.2015
Ledande lärare: Cornelia
Observatör: Maria S.
Närvarande elever: J.+ D.+ W.+ H.+ L.+ A.


Lektionen är baserad på föregående Lesson study 1 på temat: Instruktioner

Lektionens struktur:
- Inledning, info om vad eleverna kommer att arbeta med under lektionens tid
- Repetition: vilka sorters instruktioner har eleverna sett och utfört, olika instruktioner till olika ämnen
- Ledande frågor till elever som aktiverar diskussion: vad är typiskt för en instruktion?
- Anteckningar på tavlan av elevernas svar: punktform, verb i imperativ, uppföljning, bindeord


- PRAKTISK ÖVNING för hela gruppen
- Genomförande
- Utvärdering
Observationer från lektionen:

Eleverna blir uppdelade i grupper och väljer kompisen de ska arbeta med
1. D+J
2. H+W
3. A+L

Läraren förklarar hur övningen går till. Eleverna får en instruktion om två middagar, som de ska läsa. Kort analys av textens form:  
L: Varför finns det två spalter i texten? Eleverna svarar rätt att till vänster finns beskrivning av varor man kommer att använda och till höger får man instruktionen om hur man ska gå till väga. Sedan får eleverna klippta remsor av instruktionen som de ska sätta ihop i korrekt följd.
Läraren frågar: Hur vet man hur man ska gå till väga?
Eleverna svarar:  W. - steg för steg. A.- i en logisk ordning.

Det finns moment då vissa elever gör annat, tappar koncentrationen, pratar högt och har svårt att vänta på sin tur.
Läraren ger ordet, ber om uppmärksamhet, går runt, ställer frågor till grupperna: Hur tänker ni börja?
Sedan förklarar läraren att eleverna inte behöver skriva ner sina svar då remsorna ska tejpas så fort eleverna är klara med sitt arbete.

Samarbetet mellan eleverna:
W+H samarbetar bra  W. får mycket hjälp av H.
A+L diskuterar med varandra men känner sig osäkra och ber läraren om hjälp
J+ D startar direkt men D har problem med ordförståelse och ställer fråga högt till klassen: Vad betyder gratinera? Läraren förklarar och frågar andra: Är det någon annan som behöver hjälp med något?

Eleverna arbetar bra. Uppgiften fångar deras intresse, men är inte helt enkel, de prövar sig fram och försöker ställa remsorna i rätt ordning.
Visa elever tappar fokus, A+L börjar slåss på låtsas, tjafsar till varandra, skrattar och fnissar. W+H börjar titta i sina Ipads och snackar med varandra.
Man märker att övningen är lite komplicerad och att eleverna vill bort från den ett tag. De har problem med logiskt tänkande, struktur i texten samt främmande ord.
W+H busar med sina Ipads och när läraren kommer fram byter de sida till klasschemat. A frågar vad som serveras till lunch idag på skolan. Klockan närmar sig tolv, eleverna börjar känna sig hungriga.

Läraren går runt i klassen och då fokuserar eleverna på uppgiften igen. J+ D arbetade intensivt och blev klara först med korrekt svar. Läraren tejpar samman deras remsor.
Läraren frågar eleverna: Var det svårt? W+H svarar: Ja!
Läraren frågar: Vad var svårast?
Elever svarar: ordningen/Man visste inte vilken ordning det skulle vara/Allt var svårt/Jag fattade ingenting/Det logiska tänkandet

Läraren antecknar deras svar på tavlan. Någon utifrån bankar högt på dörren, läraren öppnar inte utan fortsätter sin lektion.
Eleverna läser sina svar, alla har inte allt korrekt. Kort diskussion om resultatet. Lektionen är slut, läraren berömmer eleverna för deras insats.

Kommentar:

Lektion var en bra uppföljning på temat: Instruktioner. Det viktiga moment med läsförståelse blev kopplat till praktisk övning som skulle visa om eleverna förstod instruktionen. Gruppbildning i par var bra, för i varje par fanns en elev som var starkare och mer aktiv, och drog uppgiften framåt. På så sätt fick de svaga eleverna mer hjälp av sina kamrater. Lektionens struktur och genomförande var välplanerad. Eleverna samarbetade bra, men utan lärarens hjälp skulle inte denna grupp av elever klarat uppgiften. Man märker tydligt att eleverna har svårt att hålla koncentrationen och att lärarens uppmaningar och tillsägelser får tillbaka elevernas fokus. Ibland händer det att eleverna hittar på olika små brytmoment och gör då annat än själva uppgiften. Det positiva med lektionen var att med lärarens hjälp blev alla eleverna klara och kunde bättre förstå själva uppgiften, instruktionens struktur samt lära sig nya ord/begrepp från HKk. Trots läsförståelsesvårigheterna och koncentrationssvårigheterna var eleverna glada att uppgiften var avklarad. Stämningen i klassen var bra. Det underlättade mycket att omplacera de två svagaste eleverna I + R i ett annat klassrum med speciallärare. Beslutet om detta fattades redan under förra lesson study 2. Däremot var både I + R med under Lesson study 1 då lektionen hade mer inslag av genomgång med ledande frågor och muntliga svar från eleverna. Experiment att exkludera I + R under lesson study 2 visar tydligt på att man kan höja kvalitén för de övriga eleverna och ha lugnare stämning i klassen.
Lesson study 2 var bra komplement till första lektionen och ökade elevernas förståelse för instruktioner och hur dessa ska följas samt vad som krävs för att göra de rätt.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar